top of page

Universal Test Cihazları

Çekme Dayanımı

Çekme uzaması ve çekme modülü ölçümleri malzemelerin özelliklerinin bilinmesi açısından en önemli testler arasında yer almaktadır. Çekme testi malzemenin değişken yükler altındaki davranışlarının ve kopmadaki uzamanın belirlenmesinde yardımcı olan yöntemdir.

Çekme - kopma test cihazı

Çekme Kopma Test Cihazı

Çekme Dayanımı

Çekme uzaması ve çekme modülü ölçümleri malzemelerin özelliklerinin bilinmesi açısından en önemli testler arasında yer almaktadır. Çekme testi malzemenin değişken yükler altındaki davranışlarının ve kopmadaki uzamanın belirlenmesinde yardımcı olan yöntemdir. Bu testlerden alınan sonuçlar tasarım aşamasında polimerlerin kullanım sınırlarının belirlenmesi ve birçok polimer arasından doğru polimerin seçilmesi için önemlidir.

 

Çekme gerilimi altında kırılmaya direnme yeteneği, yapısal uygulamalarda kullanılan malzemelerin en önemli ve yaygın olarak ölçülen özelliklerinden biridir. Bir malzemeyi bu şekilde kırmak için birim alan başına gereken kuvvet (MPa veya psi), kopmada nihai gerilme mukavemeti veya gerilme mukavemetidir. Testte bir numunenin ayrılma hızı dakikada 0,2 ila 20 inç arasında değişebilir ve sonuçları etkileyecektir. ISO sistemindeki gerilme özelliklerini ölçmek için benzer bir test ISO 527'dir. ASTM D638 ve ISO 527 testlerinde genel olarak bildirilen değerler önemli ölçüde değişmez ve her iki test de malzeme seçim sürecinin başlarında iyi sonuçlar verecektir. Polimer filmlere (ASTM D882 veya ISO 1184) ve elastomerlere (ASTM D412 veya ISO 37) yaygın olarak ayrı çekme testi yöntemleri uygulanır.

 

Malzemenin moleküler dizilimi çekme dayanımını etkiler, yük malzemenin moleküler dizilişine paralel yönde uygulanırsa akma dayanımı değeri ,yük dizilişe dik uygulandığı  zamankinden daha yüksek olacaktır. Test numunesinin hazırla yöntemi de sonuçlara etki eden önemli bir faktördür.Enjeksiyon kalıplama ile üretilen numunelerin akma dayanımları, sıkıştırma kalıplama yöntemi ile üretilen numunelerin akma dayanımından daha yüksek çıkmaktadır. Özellikle polimerik malzemelerde test sonuçlarını etkileyen bir başka ise sıcaklıktaki değişikliklerdir, malzemenin yapısına bağlı olarak sıcaklıktaki değişiklik farklı sonuçlar alınmasına neden olmaktadır.

 

Çekme Uzaması

 

Bir mühendislik malzemesinin nihai uzaması, gerilim altında kırılmadan önce meydana gelen uzunluktaki artış yüzdesidir. %100 den fazla nihai uzama değerleri, elastomerler ve film / ambalaj poliolefinler için yaygındır. Sert plastikler, özellikle fiber takviyeli olanlar, genellikle% 5'in altında değerler sergiler. Yüksek nihai gerilme mukavemeti ve yüksek uzamanın kombinasyonu, yüksek tokluğa sahip malzemelerin özelliğidir.

 

Çekme Elastisite Modülü

Elastisite Modülü (E):Malzemenin dayanımının (mukavemetinin) ölçüsüdür. Birim uzama ile normal gerilme (çekme ya da basma gerilmesi) arasındaki doğrusal ilişkinin bir sonucu olup birim uzama başına gerilme olarak tanımlanır.

UTM  Serisi Universal Çekme Cihazları

Universal Çekme Cihazları plastik, kauçuk, tekstil, metal, kablo, ambalaj gibi birçok sektörde çekme, basma ve eğilme, sıyrılma ve yırtılma testileri için yaygın olarak kullanılan kalite kontrol cihazlarıdır.

Standartlar; ISO 527, ASTM D638 ve eşdeğerleri.

Özellikleri:

 • Yüksek sertlikteki çerçeve, test numunesinin yandan yüklenmesini önlemek için bir çapraz kafa kılavuz sistemi içerir.

 • Yük hücrelerinin otomatik tanımlanması.

 • Yük hücresi değerinin ±% 0,2'si yük doğruluğu yüksek dinamik aralığı sağlar ve böylece tüm kuvvet aralığını kapsamak için gereken yük hücresi sayısını azaltır.

 • Ekstansometre, iç çap ölçüm sistemi ve halka sertlik yazılımı opsiyonel olarak mevcuttur.

 • Son derece hassas yük ölçümü ve hızlı veri toplama için dünyaca kanıtlanmış 32 bit teknolojisini içerir.

 • UTM serisi  CE sertifikasına sahiptir.

Universal Test Cihazları

Yazılım;

 • Test otomasyonu ve çoklu test.

 • Bağımsız sistem, 600 test sonucunu depolayabilir.

 • ASTM, ISO, DIN, EN ve diğer standartları kapsayan kapsamlı yerleşik test yöntemleri kitaplığı.

 • Kullanıcı tarafından yapılandırılabilir test, kullanıcıların basit yerleşik komutları kullanarak hızlı   birşekilde gelişmiş çok aşamalı test rutinleri oluşturmasını sağlar.

Teknik Özellikler

Yüksek & Düşük Sıcaklık UTM

Klimatik kabin içeren UTM serisi cihazlar ile düşük veya yüksek sıcaklıkta çeşitli testler yapılarak malzemelerin kullanım şartlarındaki mukavemetlerinin sonuçları görülebilir.

Özellikler:

 

 • Ana gövde ,çeneler ve hareketli yüksek ve düşük sıcaklık kabini.

 • Dijital AC servo sistemi ve yüksek sağlam yapı, ölçüm sonucunun yüksek hassasiyetini sağlar.

 • Çift ısı yalıtımlı cam kapılı kabin, testleri gözlemlemek için uygundur; paslanmaz çelik test kabini aşınmaya dayanıklıdır.

 • Görünüşü güzel, hassasiyeti yüksek ve kullanımı kolay, ayrıca ihtiyacınıza göre farklı çeneler sağlanacaktır.

 • CE sertifikasına da sahiptir.

Teknik Özellikler

Universal Çekme Cihazı Çeneleri

bottom of page