top of page

OZON TEST KABİNLERİ

Kauçuk otomotivde birçok önemli aksamda ,araç lastiği, yakıt hortumu , silecek olarak kullanılmaktadır. Bu malzemeler üzerinde çevresel etkilerle çatlaklar oluşur, atmosferdeki ozon karbon çift bağlarını bozar ve bu çatlakların ortaya çıkmasına neden olur. Araçlarda kauçuğun kullanım ömrü kalite ve özellikle emniyet açısından çok önemlidir.

Uçakta veya trende kablo yalıtım malzemesinde oluşacak bir çatlak yangın gibi oldukça riskli bir sonuca sebep olabilir.

Kauçuğun ozon dayanımını ölçmek malzemenin kullanım alanına göre seçilebilecek ISO 1431-1, ISO 105-G03 (tekstil), ASTM D 1149, IEC 60811-2-1 (kablo) gibi standartlarda belirtilen test yöntemleri ile yapılabilir.

Anseros Ozon Test Kabinleri ozon jeneratörü, ozon analizörü ve sıcaklık ve/veya nem kontrollü test kabininden oluşmaktadır. Test kabini paslanmaz çelik gövdeye ve test sırasında numunenin görülmesini sağlayan geniş cama sahiptir.

Ozon üretimi için ortamdaki hava kullanılır ve bu hava jeneratörü korumak amacı ile önce parçacık filtresinden sonra karbon filtreden geçerek temizlenir. Ozon jeneratörü yüksek voltaj boşaltım yöntemi ile ozon üretir ve ozon konsantrasyonu boşaltım tüpü frekansı ile ayarlanır.

Ozon konsantrasyonu ise jeneratörün kapasitesine bağlı olarak 25-1000 pphm veya daha farklı aralıklarda tercih edilebilir. Ozon analizörü tek dalga boyunda UV absorpsiyon metodu ile ozon konsantrasyonunu ölçmektedir.

PID prensibi ile çalışan kontrol ünitesi üretilen ve analizörde ölçülen ozon değeri kontrol ederek ve girilen değere göre jeneratörü ayarlayarak,test süresince istenen değerde ozon üretilmesini sağlar. Kabindeki ozon gazı bir gaz pompası yardımı ile katalizöre gönderilir ve konsantrasyon değeri düşürülerek ozon atmosfere atılabilir.

ÜRÜNLER
bottom of page