top of page

Otomatik Çentik Açma Cihazı

Darbe testindeki çentik, bir stres konsantrasyonu bölgesi görevi görür, böylece darbe yüküne karşı şok direnci doğru bir şekilde hesaplanabilir. Bu nedenle çentik derinliği ve uç yarı çapı oldukça önemlidir.

Otomatik Çentik Açma Cihazı

Otomatik Çentik Açma Cihazı

Plastik malzemelerin önemli bir özelliği, yüksek değerde bile itkisel yüklere dayanma kapasitesi olan DAYANIKLILIK'tır. Bu özelliği tanımlamak için, çentikli İzod ve Charpy testleri için ASTM D 256 ve ISO 180 olmak üzere iki standart test mevcuttur. Bunlar, standart boyutlardaki numuneler üzerinde açıkça tanımlanmış enerjiye sahip bir çekiçle darbeyi tanımlar. Belirli malzemelerin, ister iç ister yüzeysel olsun, küçük çatlaklar veya yarıklar içerdiklerinde sergiledikleri olası kırılganlığı hesaba katmak için, bu malzemenin herhangi bir kusur veya yarıklara karşı hassasiyetini değerlendirmeyi mümkün kılan kritik bir faktör - çentik - eklenmiştir. . Çentik, kuvveti açıkça sınırlandırılmış bir bölgede yoğunlaştırması ve böylece ölçümdeki standart hataları azaltması bakımından esneklik ölçümleri için daha fazla öneme sahiptir. Bununla birlikte, ölçümdeki bu daha yüksek hassasiyetin tamamen iyi yapılmış ve tekrarlanabilir bir çentiğe bağlı olduğu açıktır.

 

Özellikleri

  • Izod ve Charpy testlerinde çentik açmak için dizayn edilmiştir.

  • Tek seferde 20 adet numuneye çentik açılabilir ve bu sayede 10 dakika içerisinde en az 100 adet numuneye çentik açılabilir.

  • Mükemmel biçimde tekrarlanabilir çentikler açılmasını sağlar, çalışma verimini arttırır ve işçilik yoğunluğunu azaltır.

Teknik Özellikler

bottom of page