top of page

Laboratuvar Presi Seçimi

Son yıllarda, laboratuvar presleri giderek daha fazla uygulama alanı bulmuştur. Her numune, analiz sonuçlarının optimizasyonu için numune hazırlamada dikkate alınması gereken en iyi ayarların bir kombinasyonuna sahiptir. Bir laboratuvar presi satın alma kararı alındıktan sonra, doğru pres makinesini bulmadan önce yanıtlanması gereken pek çok soru bulunmaktadır. Bu blogda, yeni bir laboratuvar presi satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri tartışacağız.

 

1- Pres makinnasının teknik performansı ve özelleştirilmesi

 

Proses döngünüz ve numune hazırlama için kullanılan malzemeler hakkında ne kadar fazla bilgi alırsak, gereksinimlerinize göre en uygun pres makinesini bulmanız için size o kadar iyi rehberlik edebiliriz. Bize, gerekli olan maksimum sıcaklığı

(ör. 200 ° C, 300 ° C, 400 ° C veya daha yüksek), minimum ve maksimum gerekli olan kapatma kuvvetini

(ör. 50 kN, 300 kN, 600 kN, 1000 kN veya daha fazla), kalıbı veya plaka boyutunu (ör. 320 x 320, 400 x 400, 500 x 500, diğer boyutlar) bildirebilirseniz zaten ilk seçimi yapmış oluyoruz. Prosesiniz için soğutma gerekli mi? Ya da laboratuvardan çıkmadan önce presi aktif olarak ortam sıcaklığına soğutmak mı istiyorsunuz? Çok aşamalı bir reçeteye mi ihtiyacınız var yoksa tek bir sıcaklık ve basınç kontrolü yeterli mi? Veri okuma veya veri aktarımı gerekli mi? Bu soruların cevaplarına sahip olarak, opsiyonel özellikleri ve uygun yazılımı seçebiliriz.

 

Fontijne Presses, pres makinesinin tüm gereksinimleri karşıladığından emin olmak için kapsamlı ve derinlemesine kişiselleştirme seçenekleri sunar. Standart plaka açıklığımızdan daha kalın kalıplarla mı çalışıyorsunuz? Vakum koşullarında test etmek ister misiniz? Bize bildirin ve uygun bir çözüm bulalım. Güvenilir numunelere ihtiyaç duyduğunuz gerçeğinin farkında olun: analizlerin sonucu ancak numuneleriniz tutarlı bir şekilde iyi yapıldığında karşılaştırılabilir. Bu nedenle, homojen sıcaklık dağılımına ve ısıtma plakalarının paralelliğine dikkat edin. Fontijne laboratuvar presinin özel tasarımı, NEN-EN-ISO 1101'e göre her koşulda (sıcak / soğuk, basınçsız / tam basınç) 0,1 mm'den daha az dikkate değer ölçüde yüksek paralellik sağlar.

 

2- Presin çalışması

 

Kullanıcı dostu Programmable ve ProView kontrol sistemleri, pres döngüsünün otomatik kontrolünü sağlar ve belirtilen özellik ve ayar seçenekleriyle birlikte gelir: sıcaklık ve basınç kontrolü, ısıtma ve soğutma rampası fonksiyonları, basınçsız ön ısıtma, prosesin grafiksel gösterimi, veri kaydı ve USB dışa aktarma seçenekleri ve farklı kullanıcı erişim seviyeleri. Önceden ayarlanmış oluşturucuyu kullanarak, laboratuvar teknisyenleri 999'a kadar baskı reçetesini kolayca oluşturabilir ve saklayabilir. Bir ön ayarın seçilmesi ve başlatılması, işlem döngüsünü otomatik olarak başlatır ve tüm program komutlarını ve

olaylarını yürütür. Manuel olarak çalıştırılan presler (LabManual) dijital sıcaklık kontrol cihazlarıyla donatılmıştır: Tek yapmanız gereken istenen sıcaklığı ayarlamaktır ve baskı levhası ısınmaya başlayacaktır. Kapatma kuvveti, el pompası ile ayarlanır ve entegre basınç ekranından okunur.

 

3- Çevresel yönler

Fontijne Presses'in sıcak laboratuvar presleri sadece küçük bir fiziksel ayak izine sahip değil, aynı zamanda ekonomik ayak izi de düşüktür. Düşük enerji tüketimi ve gürültü seviyesi şaşırtıcı derecede iyidir. Hidrolik sistemi akümülatörsüz olarak tasarlanmıştır. Bu, sistemin sürekli olarak basınç altında olmadığı ve bir açma / kapama regülasyonu ile çalışabileceği anlamına gelir: 0,7 kW'lık bir motor yeterlidir. Ayrıca, Fontijne Presses laboratuar presi, her personel için optimum ve keyifli kullanım için ve insan sağlığını etkilemekten kaçınmak için ISO ve CE yönetmeliğinde açıklanan tüm ergonomik düzenlemelere uygun olarak tasarlanmıştır.

 

4- Teslim süresi

Bir Fontijne Presses cihazının teslim süresi, model serisine bağlıdır. Tipik olarak, LabManual ve LabEcon pres makineleri, LabPro serisinden (16 hafta ve üzeri) daha kısa teslim süresine (2 ila 8 hafta) sahiptir. Bunun nedeni, tüm LabPro pres makinelerinin

siparişe göre üretilmesidir.

bottom of page