top of page

Identipol

İdentiPol QA2, polimer üretim ve işleme personeline termoplastiklerin kalitesini belirlemek ve değerlendirmek için yetkinlik gerektirmeyen basit bir araç sağlamak üzere tasarlanmıştır.

identipol_1 termal analiz cihazı

IDENTIPOL

İdentiPol QA2, polimer üretim ve işleme personeline termoplastiklerin kalitesini belirlemek ve değerlendirmek için yetkinlik gerektirmeyen basit bir araç sağlamak üzere tasarlanmıştır. İdentiPol, termoplastiklerin kalitesini belirleyen ve değerlendiren bir kalite güvence aracıdır. Sistem, gelen malzemenin ve üretimde kullanıma uygunluğunun hızlı bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Üretilen parçaları kontrol etmek için de kullanılabilir. Uygunluk değerlendirmesi, önceden test edilmiş bilinen iyi partilerle (referans setleri olarak saklanan) karşılaştırılan yeni malzeme partilerinin otomatik olarak karşılaştırılmasıyla elde edilir. MFi değer tanımlaması (ek yazılım seçeneği) ile birlikte malzemenin bu tanımlanması, doğrulanması ve karşılaştırılması, identiPol QA2'nin gelen ve giden malzemenin eksiksiz bir analizini sunmasına olanak tanır.

 

QA2, test koşullarını kendi kendine optimize eden akıllı bir sistem sunar ve operatörün testi gerçekleştirmeden önce yalnızca tedarikçi, malzeme ve parti bilgilerini yazılıma girmesi yeterlidir. Dahili tanılama sistemi, numunelerin her zaman optimum koşullarda çalıştırılmasını sağlar ve test sırasında hiçbir izleme gerektirmez. Bu basitlik ve otomasyon sayesinde, deneyimsiz operatörler tarafından test gerçekleştirilebilir, test sonuçları alınabilir ve toplam test süresi sadece 15 dakikadır. Bu süreye, numune hazırlamanın yanı sıra kalıplama da dâhildir. Granül, pul, toz veya bitmiş kalıplardan kesilmiş parçalardan herhangi bir şey analiz edilebilir.

 

Identipol QA2 sistemi üç farklı amaçla kullanılabilir;

Tanımlama

Bir ortak termoplastik kütüphanesinden numunenin yapıldığı plastik malzemenin türünü tanımlar. Bu mod, bir malzemeyi basitçe LDPE, HDPE PP, PA6 PA66 vb. Olarak tanımlamanıza olanak tanır. Test gerçekleştirilmeden önce, örneklenen polimer (pelet, granül veya toz formda olabilir) kalıplama için bir Numune Tutucuya yerleştirilir. QA2, birim içinde test numunesini kalıplar ve test edilen tüm numunelerin ölçüm için tutarlı bir şekilde üretilmesini sağlar.

 

Doğrulama

Üretim hattında güvenle kullanılabilmesi için numunenin bilinen iyi malzeme üzerinde önceki testlere yeterince benzer olduğunu onaylar ve işlenmiş ürünün sürekli kalitesini garanti eder. Müşteri için detaylı bir uygunluk sertifikası üretilir.

 

Karşılaştırma

Eşdeğerlik için iki malzeme sınıfını karşılaştırır ve benzerlikleri hakkında rapor verir. Karşılaştırma modu, bir homopolimeri bir kopolimer ile karşılaştırmanın yanı sıra farklı üreticileri veya tedarikçileri karşılaştırmak için kullanılabilir.

Nasıl test yapılır?

Test numuneleri, ölçüm için tutarlı bir numune üretmek üzere ilk olarak identiPol içinde kalıplanır. Bu, patentli numune tutucunun makine içinde sol taraftaki kalıplama istasyonuna yerleştirilmesiyle yapılır. Bu, yüksek oranda tekrarlanabilir bir numune üretir. Tipik olarak bir granül olan numune daha sonra numune tutucuya yerleştirilir ve kapak kapatılır. İdentiPol daha sonra numuneyi 100⁰C / dk hızla hızlı ısıtarak otomatik olarak kalıplar. Numune tutucuya kalıplandıktan sonra operatör numuneyi, malzemenin termo- mekanik parmak izini ölçmek için yeniden ısıtıldığı test tarafına (test istasyonunun sağ tarafı) aktarır. Numune, ucunda bir sıcaklık sensörü bulunan bir tahrik mili aracılığıyla sinüzoidal bir kuvvete maruz bırakılır. Bu sinyaller, test sırasında numune için sertlik, kayıp modülü ve sıcaklık farkını (delta T) ölçmek için kullanılır. Bu parametreler, termal analistin aşina olacağı malzeme termo-mekanik parmak izini oluşturur; Sertlik, S ’, Tan Delta ve Delta T.

 

İlk iki parametre, makine içinde uygulanan kuvvet ve yer değiştirme sensörü kullanılarak yapılan dinamik bir mekanik ölçümden gelir. Delta T, numune ile ısıtıcı blok tertibatına monte edilmiş sensör arasındaki sıcaklık farkıdır. Sistem yazılımına bir dizi geçiş sıcaklığı da otomatik olarak kaydedilir - örn. Camsı Geçiş Sıcaklığı, Erime Noktası Sıcaklığı ve Bitiş Noktası Sıcaklığı ve tüm malzeme grupları için karşılaştırma tablosu olarak mevcuttur. Ayrıca, bilinen termoplastik malzemelerden oluşan gömülü bir kütüphane ile eşleştirilerek malzeme tanımlamasına olanak sağlar.

 

Analiz sırasında, sıcaklığın bir fonksiyonu olarak tan delta verilerinden bir termo-mekanik parmak izi alınır ve bu, test numarasına karşı bir veri tabanında saklanır. Bilinen kaliteli malzemeden (ideal olarak en az üç partiden) oluşan bir referans seti oluşturulur. Daha sonra yeni bir malzeme grubu, Kalite İndeksi Puanı (QIS ™) kullanılarak bu referansla karşılaştırılabilir. Normal kabul aralığı 7-10'dur, ancak puan daha düşükse, spesifikasyonu muhtemelen farklıdır ve araştırılmalıdır.

 

QIS ™ değeri, farklı numunelerdeki test sonuçları arasındaki benzerlikleri değerlendirmek için Lacerta Technology ve The University of Bristol tarafından geliştirilen benzersiz bir yaklaşımdır. QIS ™ değeri, objektif bir değerlendirme sağlar ve henüz teslim edilen bir malzeme numunesi üzerindeki en son testin, aynı malzemenin daha önceki partileri ile karşılaştırılabilir ve eşdeğer olup olmadığını değerlendirmede operatör hatasını ortadan kaldırır. QIS ™ değerinin kullanımı, malzemenin üretim hattında kullanıma uygun olup olmadığına dair basit, "Go / No Go" sağlar.

bottom of page