top of page

Erime Akış İndeksi

Erime akış indeksi (MFI) veya erime akış oranı (MFR) eriyik haldeki plastik malzemenin akış hızının ölçümüdür. Bu özellik plastik endüstrisinde özellikle giriş kalite kontrol için kullanılmaktadır .Ölçüm metodu  ASTM D1238 ve ISO 1133 standartlarında detaylı olarak açıklanmıştır.

MFT 2110.png

Erime Akış İndeksi

Erime akış indeksi (MFI) veya erime akış oranı (MFR) eriyik haldeki plastik malzemenin akış hızının ölçümüdür.Bu özellik plastik endüstrisinde özellikle giriş kalite kontrol için kullanılmaktadır.Ölçüm metodu  ASTM D1238 ve ISO 1133 standartlarında detaylı olarak açıklanmıştır. Az miktarda yaklaşık  5 gram numune erime veya yumuşama noktası üzerindeki bir sıcaklığa kadar ısıtılır ve bir kovan içinde piston ve ağırlık (genellikle 2.16 kg veya 5  kg gibi)  yardımı ile akmaya zorlanır.10 dakikada çıkan eriyiğin ağırlığı erime akış indeksi değeridir. Erime akış indeksi değeri termoplastik malzemlerin ürün bilgi sertifikasında verilmektedir.Yüksek  MFI değeri düşük vizkozite olarak değerlendirilir ve aynı malzeme tanımındaki polimerleri karşılaştırıken düşük MFI değeri yüksek moleküler ağırlığa karşılık gelir.  Erime Akış İndeksi Ölçüm Cihazları plastik endüstrisinde malzemenin akışkanlık özelliğini belirlemek  ve aynı malzemenin ayrı partilerdeki değerini karşılaştırmak için en yaygın olarak kullanılan cihazlardır.

 

Referans: polymerdatabase

MFT 2100.png
      MFT 2100     
MFT 2110.png
      MFT 2110     
MFT 2120.png
MFT 2120 

MFT Series Erime Akış İndeksi Ölçüm Cihazları

MFT serisi Erime Akış İndeksi Ölçüm Cihazları Ağırlıksal Erime Akış Oranı (MFR) and Hacimsel Erime Akış Oranı (MVR) ölçümlerinin ISO 1133, ASTM D1238 ve eşdeğer standartlara uygun olarak hassas olarak yapılması için tasarlanmıştır.

Özellikleri;

  • 8 inç yüksek çözünürlüklü ,kolay kullanım özellikli ,dokunmatik ekran test parametrelerinin hızlı ve doğru girilmesini sağlamaktadır.

  • Otomatik numune kesme özelliği ölçümlerin hassas olarak yapılmasını sağlar, test sonuçlarının tekrarlanabilirliği  artırır ve kullanıcının cihaz başında geçirmesi gereken zamanı verimli hale getirir.

  • Cihaz kullanımı için gerekli tüm aksesaurlar ve ağırlık seti ile birlikte sunulmaktadır.

  • Motorize ağırlık kaldırma ve yerleştirme özelliği   (WLD)test prosedülerinin hızlanması için önemli bir özelliktir.

  • Daha fazla veri için DMS yazılımı kullanılarak limitsiz sayıda test sonucu saklanabilir ve istenen test raporları oluşturulabilir.

  •  Şifre ile giriş ana işlemlerde yanlış kullanımı engeller.

 MFT-2120 özellikle yüksek akışkan malzemeler için tasarlanmıştır. Milisaniye hassasiyet ile yapılan mesafe ölçümü ve die plug aparatı ile  3000 cm3/10dk değerine kadar çıkabilen modeldir.

Teknik Özellikler
bottom of page