top of page

MicroNIR

Plastik geri dönüşüm tanımlama cihazı

Yakın Kızılötesi Spektroskopi (NIRS), polimerleri üretimde veya daha sonra geri dönüştürüldüğünde tanımlamak için kullanılan güçlü bir araçtır.

El tipi NIR spektrometresi

MicroNIR - Plastik geri dönüşüm tanımlama cihazı

Yakın Kızılötesi Spektroskopi (NIRS), polimerleri üretimde veya daha sonra geri dönüştürüldüğünde tanımlamak için kullanılan güçlü bir araçtır.

 

Plastik geri dönüşümü, hurda veya atık plastiğin geri kazanılması ve malzemenin yeniden işlenerek yararlı ürünler haline getirilmesi işlemidir. Plastiğin çoğu biyolojik olarak parçalanamaz olduğundan, geri dönüşüm, atık akışındaki plastiği, özellikle de her yıl Dünya okyanusuna giren yaklaşık 8 milyon metrik ton atık plastiği azaltmaya yönelik küresel çabaların bir parçasıdır. Kazançlı metal geri dönüşümü ile karşılaştırıldığında ve cam geri dönüşümünün düşük değerine benzer şekilde, plastik polimerlerin geri dönüşümü, düşük yoğunluk ve düşük değer nedeniyle genellikle daha zordur. Plastiği geri dönüştürürken üstesinden gelinmesi gereken çok sayıda teknik engel de vardır. Plastiklerin ayrıştırılması ve işlenmesinden malzeme geri kazanım tesisleri sorumludur. MicroNIR OnSite W, polimerleri sınıflandırmak için güçlü bir araç olarak gösterilmiştir.

 

Farklı plastik türleri birlikte eritildiğinde, yağ ve su gibi faz ayrımı yapma ve bu katmanlara katılma eğilimindedirler. Faz sınırları, ortaya çıkan malzemede yapısal zayıflığa neden olur, yani polimer karışımları yalnızca sınırlı uygulamalarda yararlıdır. En yaygın olarak üretilen iki plastik, polipropilen ve polietilen bu şekilde davranır ve bu da geri dönüşüm için kullanımlarını sınırlar. Plastik her geri dönüştürüldüğünde, malzemenin bütünlüğünü iyileştirmeye yardımcı olmak için ek işlenmemiş malzemeler eklenmelidir. Dolayısıyla, geri dönüştürülmüş plastiğe bile yeni plastik malzeme eklenmiştir. Aynı plastik parçası, kalitesi artık kullanılamayacak noktaya düşmeden önce yalnızca 2-3 kez geri dönüştürülebilir.

 

Kablosuz, kompakt, sağlam ve ergonomik olan MicroNIR OnSite-W, VIAVI Solutions® yenilikçi, ultra kompakt spektrometre ürün serisine en son eklemedir. Entegre pil, düğme ve Bluetooth ile OnSite-W, fabrikada veya sahada mobil malzeme analizi için ideal çözümdür. Güçlü yazılım paketi, bir tablet veya bilgisayardan çalıştırmak için minimum eğitim gerektiren sezgisel bir kullanıcı arayüzü sunar. MicroNIR OnSite-W, piyasadaki en küçük tam entegre NIR spektrometresidir ve kanıtlanmış VIAVI doğrusal değişken filtre (LVF) teknolojisi ile etkinleştirilmiştir. Hareketli parçası olmayan ve IP65 su / IP67 toz / giriş derecesi ile çok çeşitli malzeme karakterizasyon uygulamaları için tasarlanmıştır.

 

Faydaları

 • Hızlı, gerçek zamanlı, tahribatsız yakın kızılötesi malzeme analizi

 • Tek elle kullanım için kablosuz, kompakt, sağlam ve ergonomik tasarım

 • Tek tıklamayla veri alımı için çok işlevli düğme

 • 10 saatten uzun çalışma süresine sahip dahili, şarj edilebilir pil

 • Islak ve tozlu ortamlarda kullanım için IP65 ve IP67 sınıfı

 • Tablet veya PC'ye Bluetooth veya USB bağlantısı

 • Orijinal MicroNIR OnSite aksesuarlarıyla uyumlu

 • Güçlü MicroNIR Pro model oluşturma ve tahmin yazılımı

 • Windows 10 için kullanımı kolay yazılım arayüzü

 

Plastiklerin NIR ile tanımlanması

NIR, plastik ambalajların ve diğer plastik atıkların polimer türlerine göre ayrıştırılmasını sağlayan optik bir ayrıştırma teknolojisidir. NIR, onları birbirinden ayırmak için belirli reçinelerin dalga boyu imzasını kullanır. 50 farklı plastiği ayırt etmek için SED'ye (Spektral Eşleşme Değeri) dayalı bir tanımlama kütüphanesi geliştirilmiştir. Nihai heterojenliği telafi etmek için her polimer içi 5 örnek  alınmıştır. "büyük beş" olarak adlandırılan polimerlere özellikle dikkat edildi: PE, PP, PS, PET ve PVC. PE tanımı yapılırken, HDPE ve LDPE örnekleri ayrıca dikkate alındı. PET için renkli, opak, şeffaf ve şişe örnekleri alınmıştır. Kütüphane geliştirme sırasında, maksimum izlenebilirlik düzeyini sağlamak için tüm ürünler kimlik numarasıyla kataloglandı.

Yazılım/Telefon Uygulaması

 

Android ve IOS için mevcut akıllı telefon uygulaması, ağ veya wi-fi bağlantısı olmadan da çalıştırılabilir. Mobil uygulama desteklenen NIR cihazlarıyla otomatik olarak iletişime geçmektedir.

 • Bluetooth bağlantısı, cihaz kalibrasyonu

 • Her okumadan sonra çevrimdışı olsa bile gerçek zamanlı olarak yeni numunelerin tahmini.

 • Verilerin bulut ile senkronizasyonu.

 • Gerçekleştirilen her okuma için GPS koordinatlarının alınması.

 • Geçmiş ölçümlerin izlenmesi

 • İstenilen uygulamaların seçimi

 • Numune isimleri için barkod tarayıcı

bottom of page