top of page

Ölçüm Ekstrüderleri

Laboratuvar ölçeğinde üretimi gerçekçi bir şekilde simüle edin.

Brabender modüler sistemi, hammaddenin kontrolü ve geliştirilmesi için ekstrüderlerin eksiksiz bir enstrümantasyonuna izin verir. Farklı vidalar, kalıplar ve ekstrüder sonrası ekipmanları ile her türlü ekstrüzyon görevini yerine getirir.

  • Modüler sistem

  • Uygulama odaklı

Laboratuvar ekstrüderi

Tek Vidalı Ölçüm Ekstrüderleri

Brabender tek vidalı ölçüm ekstrüderleri, bir Plasti-Corder Lab-Station veya Plastograph® ile bağlantılı olarak, polimerlerin ekstrüde edilebilirliğini test etmeye ve araştırma ve geliştirme ile pratik uygulamada ortaya çıkan sorunları incelemeye hizmet eden değiştirilebilir ölçüm kafalarıdır. Brabender® modüler sistemi, hammadde kontrolleri ve geliştirme için ekstrüderlerin eksiksiz enstrümantasyonuna olanak tanır.

 

Manifold vidaları, kalıpları ve ekstrüder sonrası ekipmanları, her türlü ekstrüzyon görevini yerine getirir. Numune malzemesi, uygulamaya yönelik koşullar altında plastikleştirilir ve kalıp kafasından ekstrüde edilir. Tork, eriyik sıcaklığı, eriyik basıncı gibi tüm ölçüm değerleri (istenirse vida geri kuvveti de) sürekli olarak kaydedilir ve çalışan teste paralel tablolar ve diyagramlar şeklinde gösterilir.

 

Manifold test yöntemleri için önemli bir örnek, reometrik kapiler kalıp kafası ile donatılmış bir ölçüm ekstrüderi ile viskozite ölçümleridir. İlgili veriler WINExt yazılımı tarafından otomatik olarak kaydedilir ve değerlendirilir.

Uygulama

Ölçüm ekstrüderinde  numune malzemesi uygulamaya yönelik koşullar altında plastikleştirilir ve kalıp kafasından ekstrüde edilir. Tork, eriyik sıcaklığı, eriyik basıncı gibi tüm ölçüm değerleri sürekli olarak kaydedilir ve mevcut teste paralel tablolar ve diyagramlar şeklinde gösterilir.

Ekstrüde edilmiş numuneler çeşitli kriterler için test edilir:

  • Düzgün plastifikasyon, parlaklık, jeller

  • Renk dağılımı ve renk uyumu

  • Şeffaflık ve çizgi oluşumu, ör. şeffaf malzemelerle

  • Şişme ve kasılma davranışı

  • Kalıpta ve/veya vidanın ucunda bir bileşiğin ayrı reçete bileşenlerinin ayrılması (örneğin titanyum dioksit)

  • Birim zaman başına çıktı vb.

 

Ayrıca, ekstrüde edilmiş numunelerle daha sonraki mekanik malzeme testleri yapılabilir. Brabender® ölçüm ekstrüderleri, sürücü ünitesine çok hızlı ve kolay bir şekilde monte edilebilir. Tork, hem sürücü ünitesini hem de ölçüm ekstrüderlerini aşırı yükten kaynaklanan hasarlardan korumak amacıyla elektronik olarak iletilir.

bottom of page