top of page

Izod-Charpy Darbe Testi

Polimer malzemeler hızlı gerilim yüklemesine veya darbe yüklerine maruz kalır. Malzemelerin bu yüklere dayanma özelliğini ölçmek için bazı test yöntemleri önerilir.

Bu yöntemlerden en yaygın olarak kullanılan Izod ve Charpy (sarkaç) darbe testleridir. Izod testi plastik malzemeler için, Charpy testi ise metaller için daha çok tercih edilen  yöntemlerdir.

Darbe testi

Izod-Charpy Darbe Testi

Izod sarkaç darbe testi ASTM D 256 standardında detaylı olarak açıklanmaktadır. Bu standart malzemenin darbe direncinin belirlenmesi için en az beş, tercihen on veya daha fazla numunenin ölçülmesini gerektirir. Toplam darbe enerjisi test numunesi boyutuna ve çentik şekli-uzunluğuna bağlıdır. Malzemeler arasında karşılaştırma yapabilmek için standart en-boy-kalınlıkta numune kullanılmalı ve çentik doğru çapta ve uzunlukta açılmalıdır.

 

Sarkaç darbe testi Izod ve Charpy testlerine uygun tutuculara yerleştirilen numunenin merkezine belli yükseklik ve ağırlıkta olan bir sarkaç ile çarparak kırılması için gerekli enerjinin ölçülmesidir. Numuneyi kırmak için gerekli olan enerji sarkacın çarpmadan önceki ve sonraki potansiyel enerjisindeki fark olarak hesaplanır.

Efrac = m g (hS  - hE)

m sarkacın ağırlığı, h sarkaç yüksekliği ve g yerçekimi ivmesidir (9.81m/s2). Alınan değerler absorbe edilen enerji/çentik kalınlığı ( J/m or ft·lb/in). Veya absorbe edilen enerji /çentikli alan (J/m2 or ft·lb/in2) birimleri ile ifade edilir.

 

Coesfeld PIT Serisi Darbe Test Cihazları

Coesfeld PIT Sarkaç Darbe Test Cihazı, plastik darbe testinin tüm yelpazesini kapsar; ISO ve ASTM standartlarına göre Charpy, Izod, Tensile ve Dynstat. Opsiyonel olarak sistem motorlu sarkaç geri dönüşü ve otomatik numune besleme sistemi ile tam otomasyona geçebilmektedir.


PIT serisi Sarkaç Darbe Test Cihazı tamamen dijital olarak çalışır ve PC'den kontrol edilir. Coesfeld WIN Yazılımı aracılığıyla ölçümler kolayca yapılandırılabilir, yürütülebilir ve değerlendirilebilir. Opsiyonel dokunmatik panel (ekran) aracılığıyla eş zamanlı olarak ölçüm akışı gözlemlenebilir ve kontrol edilebilir.


Darbe enerjisi her testten sonra anında görüntülenir ve saklanır. Sonuçlar önceden tanımlanmış rapor formatında görüntülenebilir ve yazdırılabilir. Coesfeld sistemleri için tipik olan ham veriler, daha ileri dijital veri işleme için dışarı aktarılabilir.

Sarkaç Darbe Test Cihazı

Kısmi Güvenlik Kabini

 Standartlar

Charpy ISO 179-1, ASTM D6110 / IZOD ISO 180, ASTM D256 / Tensile ISO 8256, ASTM D1822 / DYNSTAT DIN 53 435, ASTM D4508

Avantajları

Modüler Tasarım 

 • Uluslararası Standartlara göre ayarlanabilir.

 • Uygulama tabanlı yapılandırma

 • Farklı test kurulumları için kolay ve hassas aksesuar değiştirme

 • Opsiyonel optik çekiç tanıma sistemi

Güçlü Çelik Yapı

 • 50 Joule enerjiye kadar yüksek darbe enerjileri

 • Düşük titreşim, yüksek stabilite

Elektrikli Fren Sistemi

 • Güvenli çalışma

 • Programlanabilir durma açısı (yükseliş, dönüş, güvenli duruş pozisyonu)

 • Esnek başlangıç açısı

 • Hava gereksinimi yok

Windows Yazılımı

 • Cihazla birlikte ücretsiz gelir

 • Kolay anlaşılır ve sezgiseldir

 • Veri aktarımı ve LIMS bağlantısını mümkün kılar

Izod-charpy test cihazı

Tam Güvenlik Kabini

Darbe Özellikleri

Teknik Özellikler

bottom of page