top of page

Izod-Charpy Darbe Testi

Polimer malzemeler hızlı gerilim yüklemesine veya darbe yüklerine maruz kalır. Malzemelerin bu yüklere dayanma özelliğini ölçmek için bazı test yöntemleri önerilir.

 

Bu yöntemlerden en yaygın olarak kullanılan Izod ve Charpy (sarkaç) darbe testleridir. Izod testi plastik malzemeler için, Charpy testi ise metaller için daha çok tercih edilen  yöntemlerdir.

Izod Charpy Darbe Test Cihazı

Izod-Charpy Darbe Testi

Izod sarkaç darbe testi ASTM D 256 standardında detaylı olarak açıklanmaktadır. Bu standart malzemenin darbe direncinin belirlenmesi için en az beş, tercihen on veya daha fazla numunenin ölçülmesini gerektirir. Toplam darbe enerjisi test numunesi boyutuna ve çentik şekli-uzunluğuna bağlıdır. Malzemeler arasında karşılaştırma yapabilmek için standart en-boy-kalınlıkta numune kullanılmalı ve çentik doğru çapta ve uzunlukta açılmalıdır.

 

Sarkaç darbe testi Izod ve Charpy testlerine uygun tutuculara yerleştirilen numunenin merkezine belli yükseklik ve ağırlıkta olan bir sarkaç ile çarparak kırılması için gerekli enerjinin ölçülmesidir. Numuneyi kırmak için gerekli olan enerji sarkacın çarpmadan önceki ve sonraki potansiyel enerjisindeki fark olarak hesaplanır.

Efrac = m g (hS  - hE)

m sarkacın ağırlığı, h sarkaç yüksekliği ve g yerçekimi ivmesidir (9.81m/s2). Alınan değerler absorbe edilen enerji/çentik kalınlığı ( J/m or ft·lb/in). Veya absorbe edilen enerji /çentikli alan (J/m2 or ft·lb/in2) birimleri ile ifade edilir.

 

ICT Serisi Darbe Test Cihazları

ICT Izod/Charpy Darbe Test Cihazları plastik numunelerin darbe enerjisi ve kırılma dayanımını ölçmek için tasarlanmış cihazlardır.

Farklı enerji seviyesine göre seçilebilecek iki model ICT-555 ve ICT 2250 Standartlar; ISO 179, ISO 180, ASTM D256 ve eşdeğerleri.

Özellikler;

  • Yenilikçi tasarım ile bu iki model ,Izod ve Chary testlerinin aynı cihaz ile kolaylık yapılmasını sağlar.

  • Benzersiz ve yenilikçi tasarım ile üretilen çekiç ve mengene, kullanıcının cihazın geometrisini değiştirmeden Izod ve Charpy testlerini yapmasına izin verir.

  • Darbe hızları 2.9 m/s & 3.5 m/s (veya 3.8 m/s & 3.5 m/s) tek sarkaç ile ağırlık ve uçlar yardımı ile sağlanır.

Charpy vice.png
  • Ağır cihaz gövdesi ile geleneksek darbe cihazı tasarımı ile numuneye vurma noktasında sürtünme nedeni ile oluşacak enerji kaybının minimum olması başarılmıştır.

  • Yüksek çözünürlüklü kodlayıcı ( encoder) ile darbe açısının doğru ölçülmesi

  • Dokunmatik ekran, parametrelerin hızlı ve kolay girilmesine, etkileşimli kullanım ise numunenin kırılma bilgisini ,tam, parçalı, kırılmadı olarak girilmesini sağlar.

  • Cihaz RS 232 ile bilgisayara bağlantı yapılarak tüm sonuçlar kaydedilebilir veya yazılım yardımı ile aktarılabilir.

  • Sonuçlar hava ve sürtünme nedeni ile oluşan enerji kaybı için otomatik olarak düzeltilir.

  • Çoklu güvenlik koruma özelliği ,kullanıcının çalışma güvenliğini sağlar.

  • Frenleme sistemi ve çentik merkezleme aparatı mevcuttur.

Akıllı boyut ölçme aparatı ICT serisi darbe cihazları ile birlikte kullanıldığız zaman numunenin genişlik ,kalınlık ve çentik sonrası kalınlığını ölçerek dokumatik ekrana doğrudan aktarılır ve test sonucu otomatik olarak hesaplanır.

Teknik Özellikler
Darbe cihazı frenleme sistemi
Impact Testing.png
bottom of page