top of page

Ekstrüzyon Reometresi

Polimerlerin ve diğer plastikleştirilebilir maddelerin kayma gerilmelerinin(Shear stress), kayma hızlarının(shear rate) ve viskozitesinin ölçümü amacına yöneliktir.

ekstrüzyon reometresi - capillary rheometer

Ekstrüzyon Reometresi

  • Slot capillary die head

  • Rheometric round capillary

Polimerlerin ve diğer plastikleştirilebilir maddelerin kesme gerilmelerinin, kesme hızlarının ve viskozitesinin ölçümü için bir ölçüm ekstrüderi ve reometrik kapiler kalıp ile çok çeşitli belirleme ve ölçüm olanakları için önemli bir örnek.

Ölçme ekstrüderinde incelenecek malzeme pratik bir şekilde plastikleştirilir ve reometrik kapiler kalıptan sürekli olarak ekstrüde edilir. Bu işlemde basınç farkı, stok sıcaklığı ve çıkış ölçülür. Kılcal kalıpların farklı geometrileri nedeniyle, çok çeşitli kesme hızları kapsanmaktadır. Böylece tüm önemli süreçlerde işlenebilirlik hakkında güvenilir bilgiler elde edilir.

Geleneksel yüksek basınçlı kapiler reometrelere kıyasla böyle bir ölçüm sisteminin avantajı, reometrik kapiler kalıplı ölçüm ekstrüderlerinin yardımıyla, pratik koşullar altında plastikleştirme ve sürekli ölçümlerin mümkün olmasıdır.

bottom of page