Aquatrac-Station

Aquatrac Station, Brabender Messtechnik'in nem ölçümü konusunda uzun yıllardır plastik sektörünün tüm alanlarında faaliyet gösteren müşterilerle yaptığı iş birliği ve edindiği bütün tecrübelerin sonucunda geliştirilmiş bir cihazdır.

AQUATRAC-Station-nem ölçüm cihazı

Aquatrac Station

Aquatrac Station, Brabender Messtechnik'in nem ölçümü konusunda uzun yıllardır plastik sektörünün tüm alanlarında faaliyet gösteren müşterilerle yaptığı iş birliği ve edindiği bütün tecrübelerin sonucunda geliştirilmiş bir cihazdır. Aquatrac Station sadece güvenilir bir ölçüm yöntemi sunmaz; Çiğ noktası ölçümü ile güvenilir ve tekrarlanabilir sonuçlar. Ayrıca oldukça kullanıcı dostu… Herhangi bir reaktif, taşıyıcı gaz ya da sarf olmadan dakikalar içerisinde oldukça güvenilir sonuçlar vermektedir.

 

Yeni nesil hassas nem ölçümü!

 • Yeni ölçüm prensibi: Çiğ noktası ölçümü

 • Reaktif, yardımcı kimyasal ya da taşıyıcı gaz yok

 • Doğru, güvenilir, tekrarlanabilir sonuçlar

 • Yapılandırma: hızlı, basit ve evrensel

 •  Uluslararası standartlara dayanan

 •  Bilinen ölçüm yöntemlerine ilişkin tipik hatalar içermez

 

Ölçüm Süreci

Tartın, doldurun, başlatın ve bitti. Geri kalan her şeyi Aquatrac Station yapsın.

 

Aquatrac Station oldukça akıllı bir yazılıma sahip. Bir kullanıcı veritabanı oluşturabilir, bu veritabanına erişimi belirleyebilir ve numuneler için eşik değer koyabilirsiniz. Uzun süren testler için bitiş kriteri belirleyebilirsiniz.

 

Opsiyonel sinyal lambası seçeneği ile uzaktan testin bittiğini görebilir, daha önce belirlediğiniz veri tabanına verilerin aktarımını wifi ya da network bağlantısı ile otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ölçüm sonuçları miligram, yüzde ya da ppm birimlerinde görüntülenebilir.

 

Yüksek Hassasiyet

 

Vakum altında çiğ noktası ölçümü: hassasiyeti yüksek, doğru ve güvenilir sonuçlar.

 

Çiğ noktası, bir gaz içinde bulunan serbest nemin içinde bulunduğu veya etrafında bulunduğu cisimlerin yüzeyinde yoğunlaşarak su durumuna geçmeye başladığı sıcaklık derecesidir. Kapasitif sensörlerle oldukça hassas bir şekilde ölçülen çiğ noktası kesin olarak havadaki nem oranına bağlıdır. Sadece bilinmesi gereken gaz sıcaklığıdır: Aquatrac Station bu iki değeri kullanarak test tüpünün içerisindeki havanın mutlak nem değerini hesaplar, bu da numunedeki neme tekabül eder.

 

Numunedeki nemi hızlı ve etkili bir şekilde uzaklaştırmak için vakum ve yüksek sıcaklık kullanılmaktadır. Vakum aynı zamanda ölçümün hassasiyetini de artırmaktadır çünkü doyma buhar basıncı ile çiğ noktası sıcaklığı birbirine bağlıdır. Diğer bir deyişle yeni ölçüm metodu son detayına kadar dizayn edilip kullanıcının değerli zamanını ve iş gücünü kazanmaktadır.

 

Güçlü Alternatif

Stand alone olarak üretilen cihaz laboratuvar şartları dışında da kullanılabilir.

Aquatrac Station bir bilgisayar değildir ve bilgisayar gereksinimi yoktur, çünkü bilgisayarlar genellikle çözdüğü problemlerden çok daha fazla probleme sebebiyet verebilir. Cihazı dilediğiniz yere kurup çalıştırabilirsiniz; ekstrüder, kurutucu vb. yanında, laboratuvarda, kalite departmanında. Cihaz çeşitli aksesuarlar için birçok arayüze sahiptir. Örneğin, hassas teraziyle doğrudan bağlantı kurup tartımı otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

Test sonuçlarını opsiyonel yazıcı ile direkt çıktı olarak etikete basabilir, bunu da kurutucu ya da ekstrüder yanında granül konteynırına yapıştırıp bir sonraki proses adımı için bir çeşit nem kimliği oluşturabilirsiniz.

 

Uygulamalar

Nem, özellikle polar ve hidrofi li plastikler için büyük bir problem teşkil etmektedir. Fakat hassas nem ölçümü, apolar ve hidrofobik plastikler için de zorlu kurutma ve üretim proseslerine daha ekonomik çözümler getirebilmek adına yol gösterici ve yardımcı olmaktadır.

 

Aquatrac Station ile ölçümü yapılabilen materyallerden bazıları aşağıdaki gibidir;

 

Termoplastikler; ABS, PBT, PA6.6, PA6, PA12, PC, PET, TPE, PEI, LDPE, HDPE, PETP, PMMA, PP v.b

 

Termosetler; Epoksi reçine, akrilat, silikon reçine, vinil reçine v.b

 

Elastomerler; Stiren-butadien Rubber (SBR) Polychloroprene Rubber (CR), Termoplastik Poliüretan (TPU) v.b.

 

Aquatrac Station farklı amaçlar için de kullanılabilir. Bunlardan bazıları;

 • Giriş kalite kontrol

 • Kurutucu optimizasyonu

 • Prosesten granül ölçümü

 •  Bitmiş ürün ölçümü

 •  Laboratuvar ölçümleri, ve fazlası…

 

Uzaktan Kontrol

Aquatrac Station, mevcut ağ teknolojisine sahip modern üst düzey analiz cihazından beklenen ve aynı zamanda gelecek

gereksinimler için ideal olarak hazırlanmış bir cihaz olarak kullanıcıya bütün konforu sunmaktadır. WIFI bağlantısı cihazda bulunan USB port ile sağlanabilmektedir. Bu, cihazı sözde bir erişim noktası haline getirmektedir. Aquatrac Station yazılımı web

tabanlıdır, bu sayede veri çıkışları, herhangi bir ofis bilgisayarından alınabilmektedir.

 

Özellikler

 • Reaktif, taşıyıcı gaz ya da başka bir sarf ihtiyacı bulunmamaktadır

 •  Gerçek zamanlı nem ölçüm grafiği

 • Pdf ve csv formatında data çıkışı

 • Düzenlenebilir kullanıcı ve materyal veri taban 

 • Hassas terazi bağlantısı (opsiyonel)

 • Etiket yazıcı (opsiyonel)

 • 3 renkli sinyal lambası (opsiyonel)

 • Ethernet ya da WIFI dongle ile yerel ağ bağlantısı (opsiyonel)

 • Ölçüm verilerini saklama

Teknik Özellikler